Press Release

گزارش جهانی مواد مخدر 2022 دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد بر روندهای مربوط به پس از قانونی کردن کانابیس، تأثیرات زیست محیطی مواد مخدر، و مصرف مواد در میان زنان و جوانان تأکید می کند.

30 June 2022

وین، 6 تیر 1401 (27 ژوئن 2022) –  طبق گزارش جهانی مواد مخدر دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در سال 2022، قانونی کردن کانابیس در بخش هایی از جهان، مصرف روزانه آن و اثرات آن بر سلامت را تسریع بخشیده است.

این گزارش، که امروز معرفی شده است، همچنین جزئیاتی را درباره رکورد بالای تولید کوکائین و گسترش مواد صنعتی به بازارهای تازه ارائه می دهد و همچنین به خلأهای موجود در دسترسی به درمان های مواد، به خصوص برای زنان، می پردازد.

طبق این گزارش، حدود 284 میلیون نفر بین سنین 64-15 در سال 2020 در سر تا سر جهان مواد مخدر مصرف کرده اند، که معادل 26 درصد افزایش در دهه گذشته بوده است. افراد جوان مواد بیشتری مصرف می کنند، که سطح مصرف امروزه در بسیاری از کشورها بیشتر از نسل قبل می باشد. در آفریقا و آمریکای لاتین، افراد زیر 35 سال اکثریت تحت درمان برای اختلالات مصرف مواد را تشکیل می دهند.

طبق تخمین این گزارش، 2/11 میلیون نفر در سر تا سر جهان مواد تزریق می کرده اند. حدود نیمی از این رقم با هپاتیت C زندگی می کنند، 4/1 میلیون نفر با اچ آی وی زندگی می کنند و 2/1 میلیون نفر به هر دو عفونت مبتلا هستند.

خانم غادا والی، مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، در واکنش به این یافته ها گفت: "میزان تولید و کشفیات بسیاری از مواد مخدر به بالاترین رکورد رسیده است، حتی در شرایطی که اوضاع اضطراری جهانی، آسیب پذیری ها را عمیقتر می کند. در عین حال، درک نادرست از بزرگی مشکل و صدمات ناشی از آن، مردم را از مراقبت و درمان محروم می کند و افراد جوان را به سمت رفتارهای زیان بار سوق می دهد. ما می بایست منابع و توجه لازم را برای پرداختن به تمام جوانب مشکل جهانی مواد، از جمله ارائه مراقبت بر پایه شواهد به تمام کسانی که به آن نیاز دارند، تخصیص دهیم، و می بایست دانش خود را پیرامون ارتباط مواد مخدر با سایر چالش های فوری همچون مناقشات و تخریب محیط زیست ارتقا بخشیم."

این گزارش همچنین بر اهمیت تحریک جامعه بین الملل، دولت ها، جامعه مدنی، و تمام ذینفعان به منظور اقدام عاجل برای حفاظت مردم، از جمله ارتقای پیشگیری و درمان مصرف مواد و مقابله با عرضه مواد مخدر تأکید کرد.

اثرات و نشانه های زود هنگام قانونی کردن کانابیس

به نظر می رسد قانونی کردن کانابیس در آمریکای شمالی مصرف روزانه کانابیس، به ویژه محصولات قوی کانابیس، را در میان بزرگسالان جوان افزایش داده است که در نتیجه افزایش اختلالات روانشناختی، از جمله خودکشی و بستری شدن در بیمارستان، در افراد گزارش شده است. قانونی شدن کانابیس همچنین باعث افزایش درآمدهای مالیاتی شده است و به طور کلی میزان دستگیری به دلیل نگهداری کانابیس را کاهش داده است.

ادامه افزایش در تولید و قاچاق مواد مخدر

تولید کوکائین در سال 2020 به بالاترین سطح رسید و با 11 درصد افزایش نسبت به سال 2019 به 1982 تن رسید. علی رغم همه گیری کووید-19، کشفیات کوکائین هم افزایش داشت و به رکورد 1424 تن در سال 2020 رسید. نزدیک به 90 درصد از کوکائین کشف شده در جهان در سال 2021 در کانتینرها و / یا از طریق دریا قاچاق شده بود. داده های کشفیات حاکی از آن است که قاچاق کوکائین به سایر نقاط خارج از بازارهای آمریکای شمالی و اروپا و با افزایش قاچاق به آفریقا و آسیا، در حال گسترش است.

قاچاق متامفتامین همچنان بر اساس جغرافیا گسترش دارد، 117 کشور کشفیات متامفتامین را در بین سال های 2016 تا 2020 گزارش داده اند، در حالی که بین سال های 2006 تا 2010 این گزارش مربوط به 84 کشور می شد. در عین حال، مقدار متامفتامین کشف شده بین سال های 2010 تا 2020 پنج برابر شده است.

تولید تریاک در جهان بین سال های 2020 و 2021 هفت درصد افزایش داشته است و به 7930 تن رسیده است که عمدتاً به دلیل افزایش در تولید در افغانستان بوده است. هر چند، مساحت زیر کشت خشخاش در جهان با 16 درصد کاهش به 246800 هکتار در همان دوره بوده است.

روندهای اصلی مواد مخدر به تفکیک منطقه

در بسیاری از کشورها در آفریقا و آمریکای جنوبی و مرکزی، نسبت بالایی از مردم تحت درمان برای اختلالات مصرف کانابیس هستند. در اروپای شرقی و جنوب شرقی و در آسیای میانه، مردم غالب اوقاب تحت درمان برای اختلالات ناشی از مصرف مواد شبه افیونی هستند.

در ایالات متحده آمریکا و کانادا، مرگ های ناشی از مصرف بیش از حد، عمدتاً به دلیل شیوع مصرف غیر پزشکی فنتینیل همچنان رکورد دارد. ارزیابی های اولیه در ایالات متحد به بیش از 107 هزار مرگ ناشی از مصرف بیش از حد مواد در سال 2021 اشاره می کند که از رقم در سال 2020 نزدیک به 92 هزار بوده است.

در دو بازار بزرگ متامفتامین، کشفیات افزایش داشته است – در آمریکای شمالی نسبت به سال گذشته 7 درصد بیشتر شده است، در حالی که در آسیای جنوب شرقی این کشفیات 30 درصد افزایش داشته است، که بیشترین رکورد در هر دو منطقه است. رکورد بالائی از کشفیات متامفتامین همچنین در آسیای جنوب غربی گزارش شده است که در سال 2020 نسبت به سال 2019، 50 درصد افزایش داشته است.

نابرابری زیادی در دسترسی به مواد شبه افیونی دارویی برای مصرف پزشکی همچنان وجود دارد. در سال 2020، برای هر یک میلیون نفر ساکنین در آمریکای شمالی، 7500 دوز داروهای ضد درد کنترل شده بیشتر از آفریقای مرکزی و غربی وجود داشت.

مناطق درگیر، جاذب تولید مواد مخدر صنعتی

گزارش امسال همچنین بر این مسئله تأکید می کند که اقتصاد مواد مخدر می تواند در شرایط درگیر و در مناطقی که حاکمیت قانون ضعیف است، رونق پیدا کند و به نوبه خود درگیری را تشدید و طولانی کند.

اطلاعات از آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه نشان می دهد که شرایط درگیری می تواند به عنوان جاذبه برای تولید مواد مخدر صنعتی عمل کند، که در هر مکانی می توان آنها را تولید کرد. وقتی که مناطق درگیر نزدیک به بازارهای بزرگ مصرف کننده هستند.این اثر ممکن است بیشتر شود.

از نظر تاریخی، طرف های درگیر، از مواد مخدر برای تأمین مالی درگیری و درآمدزائی استفاده می کرده اند. گزارش جهانی مواد مخدر برای سال 2022 این نکته را آشکار می کند که درگیری ها ممکن است حتی مسیرهای قاچاق مواد مخدر را مختل و تغییر دهند، همان طور که در بالکان و اخیراً در اوکراین اتفاق افتاد.

امکان افزایش ظرفیت تولید آمفتامین در اوکراین در صورت تداوم درگیری

افزایش چشمگیری در تعداد آزمایشگاه های مخفی در اوکراین گزارش شده است، که از شمار 17 آزمایشگاه که در سال 2019 از بین رفتند، در سال 2020 این مقدار به 79 رسید. از این تعداد آزمایشگاه، 67 آزمایشگاه آمفتامین تولید می کردند که در سال 2019، تنها 5 آزمایشگاه بود – که این بالاترین تعداد آزمایشگاه های از بین رفته در سال 2020 در هر کشور است که گزارش شده است.

تأثیرات زیست محیطی بازارهای مواد مخدر

طبق گزارش جهانی مواد مخدر در سال 2022، بازارهای مواد مخدر می توانند تأثیرات فردی، محلی یا جمعی بر محیط زیست داشته باشند. یافته های اصلی نشان می دهند که به طور میانگین ردپای کربن در کانابیس در فضای داخل، بین 16 تا 100 برابر کانابیس در فضای بیرون است، و ردپای کربن در 1 کیلوگرم کوکائین 30 برابر بیشتر از دانه های کاکائو است.

سایر اثرات زیست محیطی شامل جنگل زدائی قابل توجه همراه با کشت غیر قانونی کاکائو، زباله ناشی از تولید مواد مخدر صنعتی که می تواند 5-30 برابر حجم محصول نهائی باشد، و دفن زباله است که می تواند به طور مستقیم بر خاک، آب و هوا  و همچنین به طور غیر مستقیم بر ارگانیسم ها، جانوران و چرخه غذا اثر بگذارد.

خلأ های جنسیتی موجود در درمان و نابرابری در مصرف مواد و درمان

زنان همچنان حداقل جمعیت مصرف کنندگان مواد مخدر در جهان را تشکیل می دهند، اما نرخ تمایل آنها به مصرف مواد و بروز اختلالات ناشی از مصرف مواد مخدر سریعتر از مردان است. اکنون زنان حدود 49-45 درصد از مصرف کنندگان متامفتامین و مصرف کنندگان مواد محرک داروئی، مواد شبه افیونی داروئی و آرام بخش ها را تشکیل می دهند.

خلأ درمانی همچنان به صورت گسترده برای زنان در جهان وجود دارد. اگرچه از هر دو مصرف کننده آمفتامین حدود یک نفر زن است، یک نفر از هر 5 نفر تحت درمان برای اختلالات ناشی از مصرف آمفتامین قرار می گیرد.

گزارش جهانی مواد مخدر برای سال 2022 همچنین بر نقش زنان در اقتصاد جهانی کوکائین، از جمله کشت کوکا، نقل و انتقال مقادیر کم مواد، فروش به مصرف کنندگان، و قاچاق به زندان، نیز تأکید می کند.

***

گزارش جهانی مواد مخدر و کلیه مطالب مربوط به آن در لینک: https://wdr.unodc.org/ قابل دسترس است.

گزارش جهانی مواد مخدر برای سال 2022 نظری اجمالی به عرضه و تقاضای مواد افیونی، کوکائین، کانابیس، محرک های از نوع آمفتامین و مواد روانگردان جدید دارد و به تأثیر آنها بر سلامت می پردازد.

UNODC LOGO

United Nations Office on Drugs and Crime

UNODC

UN entities involved in this initiative

UNODC
دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد

Goals we are supporting through this initiative