اطلاعیه مطبوعاتی

ارائه راهکارهای بالقوه برای اقدام در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی توسط اجلاس سران برای نظام های غذایی سازمان ملل متحد

۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۲۱

به صفر رساندن انتشارآلاینده های تولید شده در اثر استفاده از غذا و زمین، بازنگری در وعده های غذایی مدارس و ارتقای رژیم های غذایی سالم در دستورکارگردهمایی پیش-اجلاس سران کشورها در ماه آینده خواهد بود.

تهران 21  تیر 1400 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) -- اجلاس سران کشورها برای نظام های غذایی، 15 حیطه اقدام با بیش از 50 مجموعه راهکار را مشخص ساخته که عنصری اساسی برای تایید مباحثات در گردهمایی پیش-اجلاس سران درشهر رم ،ایتالیا  26 تا 28 جولای برابر با 4 لغایت 6 مرداد 1400 است.

هر حیطه اقدام، توسط بیش از 500 عضو در پنج مسیر اقدام توسعه یافته ، که نمایانگر مجموعه پیشنهادهایی متحول کننده برای دستیابی به آرمان های توسعه پایدار از طریق تحول در تمامی نظام های غذایی است.

راهکارهایی که در"اجتماع اجلاس آنلاین سران" منتشر شده است، شامل فهرست گسترده ای از اقدامات احتمالی پیش بینی شده برای حمایت از کشورهای عضودرحالی است که آن ها از راه مسیرهای ملی برای تحول در نظام های غذایی فعالیت می کنند. این کشورها همچنین به ایجاد ائتلاف ها و تعهدات جدید از جانب دولت ها و شرکای آن ها در تمامی حوزه ها کمک می کنند تا از تحقق این مسیرها در سراسر جهان پشتیبانی شود. بسیاری از این مسیرها در اجلاس سران برای نظام های غذایی سازمان ملل متحد در سپتامبر در نیویورک رسمی  و اعلام خواهند شد.

این راهکارها از دوهزار ایده پیشنهاد شده طی 18 ماه گفتگو، نظرسنجی و نشست های آزاد اندیشی با  مردم بومی، جوانان، تولیدکنندگان، محققان، سازمان های مردم نهاد و دولت ها برگرفته و بهبود یافته است و نمایانگرقسمت های کلیدی برای حل مهم ترین مسایل جهان، از گرسنگی و فقر تا تغییرات اقلیمی است.

از جمله راه حل های متحول کننده، ابتکاراتی برای بازنگری وعده های برنامه غذایی و پیشنهادهایی است که هزینه تغذیه سالم را در محاسبه خط فقر در نظر می گیرد.

همچنین شاخص جهانی امنیت غذایی برای نظارت و کاهش بیماری های ناشی از غذا، به همراه "ابتکار مسئولانه گوشت" با در نظر گرفتن عملکرد زیست محیطی، شرایط کاری و سلامت دام و طیوربرای تولید و مصرف در نظر گرفته خواهد شد.

ایده های نخستین برای مشارکت های جدید، شامل اتحادیه نظام های غذایی مردم بومی، ائتلاف جوانان آفریقایی در کشاورزی، و اتحاد کشورها برای حذف آلاینده ها در غذا و زمین است که در آن کشورها به حذف گازهای گلخانه ای حاصل از مصرف غذا و زمین تا 2050 متعهد می شوند.

دیگر راهکارها شامل توسعه زنجیره های تامین مواد غذایی بدون جنگل زدایی و تخصیص یارانه ها به تولید و مصرف پایدار است.

***

 

 

ارائه راهکارهای بالقوه برای اقدام در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی توسط اجلاس سران برای نظام های غذایی سازمان ملل متحد

UNIC_LOGO

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد

UNIC

نهادهای ملل متحد درگیر در این ابتکار

UNIC
مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد

آرمان‌های توسعه پایداری که با انجام این طرح به دنبال دست‌یابی به آن‌ها هستیم