اطلاعیه مطبوعاتی

بررسی جدید موسسه (دانشگاه) فناوری ماساچوست پیش بینی می کند که پویش مکث سازمان ملل متحد از سرعت انتشار اطلاعات نادرست مرگبار و کشنده می کاهد

۰۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۱

  • تهران 16 تیر  1400 (مرکز طلاعات سازمالن ملل متحد) -- در طول جریان عنان گسیخته یک ساله در سراسر جهان، سامانه ابتکار "مورد تایید" سازمان ملل متحد در تلاش بوده است تا هیاهو و جنجال  شبکه های اجتماعی را از میان بردارد --  به منظور شناسایی عواملی که همه گیری کووید را طولانی می کنند با بهترین متفکران در حیطه علوم پزشکی و تحقیقات رفتاری همکاری ومشارکت می کند.

قسمت عمده ای از این فعالیت، پویش مکث سازمان ملل متحد است که همگی را به مکث و بررسی صحت اطلاعات پیش از نشر تشویق می نماید. در حال حاضر، پژوهش جدید موسسه (دانشگاه) فناوری ماساچوست(MIT) پیش بینی می کند که پویش مکث قادر است سبب فراخواندن تغییر رفتاری مورد نیاز در راستای توقف نشر اطلاعات نادرست گردد.

با توجه به پژوهش انجام شده این موسسه، در بریتانیا و ایالات متحده، پی برده شد که مکثی ساده برای پرسش از منشا، اعتبار، مرتبط بودن و صحت هر اطلاعاتی پیش از انتشار در بستر تلفن، رایانه و شبکه های اجتماعی به طرز چشمگیری باعث کاهش رغبت کاربران برای نشر اطلاعات نادرست می شود. در این تحقیق، شرکت کنندگانی که پویش مکث را تجربه کرده بودند، به طرز قابل توجهی تمایل کمتری به نشر اخبار ساختگی و جعلی داشتند.

خانم ملیسا فلمینگ، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد درامورارتباطات جهانی می گوید پرداختن به اطلاعات نادرست وظیفه بسیار بزرگ همگان است. این بدان معناست که چگونه گردهم می آییم تا با ایجاد تغییرات اجتماعی، دگرگونی هنجارهای رفتاری و نیل به احساس همبستگی جمعی از یکدیگر محافظت کنیم.

"پژوهش این موسسه نشان می دهد در دوره ای که به سختی می توان دروغ را از واقعیت متمایز نگه داشت، مکث پیش از انتشار مطالب نه تنها ممکن، بلکه مسئولانه است."

پویش مکث با همکاری "هدف"، آژانس تاثیر اجتماعی، ایجاد شد و بخشی از ابتکار سامانه گسترده موردتایید است که توسط آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در می 2020 معرفی گردید  تا اخبار و اطلاعات قابل اعتماد پزشکی وعلمی مرتبط با کووید-19 را منتقل کند و به نشر اطلاعات نادرست پایان بخشد. با توجه به سازمان جهانی بهداشت،  تنها در سه ماه ابتدایی 2020، تقریبا شش هزار نفر بدلیل اطلاعات نادرست کووید-19 در بیمارستان بستری شدند.

پویش مکث، که تقریبا به یک میلیار نفر در 2020 رسید، تلاشش را دوچندان می کند تا به تعداد بیشتری از مردم اختیار دهد تا اطلاعات را مسئولانه منتشر کنند. مرحله جدید پویش، همگان را فرا می خواند تا #PledgetoPause را بپذیرند و اینترنت را با علامت مکث پر کنند.

نظر به تحقیقات، پویش بر این فرض استوار است که حتی برای چند ثانیه، تمایل به انتشار چیزی که می بینیم دچار وقفه می شود -- نیاز مبرمی که اغلب با احساساتی همچون هیجان، عصبانیت، غم، شادی و حتی ایثار و از خودگذشتگی تشدید می شود -- برای خودمان زمان را مجاز می دانیم تا نقادانه تر بیاندیشیم.  قضاوت بهتر حاکم می شود وادعای ساختگی کمتر نشر می یابد.

با توجه به پیام دبیرکل سازمان ملل متحد: "در میانه همه گیری کوید-۱۹، اطلاعات نادرست می تواند به قیمت جان انسان ها تمام شود. بیایید متعهد شویم و با مکث پیش از نشر مطالب، در جلوگیری از گسترش اطلاعات نادرست کمک کنیم."

درباره سامانه "موردتایید"

سامانه ابتکار "مورد تایید" سازمان ملل متحد با "هدف" همکاری می کند و در اختیار قرار دادن اطلاعات مبتنی بر دانش به مردم سراسر جهان در دوران واکنش به بیماری کووید-19 از وظایف آن است. سامانه "موردتایید"  در همکاری با آژانس های سازمان ملل متحد، افراد تاثیرگذار، جامعه مدنی، مشاغل و بستر شبکه های اجتماعی، پدید می آید تا حقایق و اطلاعات قابل اعتماد را منتشر کند و کاربران را با تشویق به تغییر الگوی متداول مصرف رسانه ها سبب کاهش و جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست آنلاین گردند.

وبسایت:   https://shareverified.com/en/

درباره پویش مکث

معرفی پویش مکث به عنوان بخشی از ابتکار "مورد تایید" سازمان ملل متحد بر پایه تحقیقات روانشناسان، دانشمندان اعصاب و رفتار است که پژوهششان به تامل قبل از نشر مطالب اشاره می کند که برای کاهش نشر اطلاعات نادرست و گمراه کننده بطور قابل توجهی سودمند است.  پویش فراگیر که پارسال معرفی شد، همگان را برای ممانعت از عادت نشر محتوای زشت و زننده یا مهیج کننده و اخبار تدقیق نیافته فرا می خواند. وب سایت: https://pledgetopause.org

ارتباطات

اداره ارتباطات جهانی سازمان ملل متحد

دوی پالانیولو| palanivelu@un.org | +1 917 495 5424

هدف

جنیفر مینراد jennifer.minard

 

بررسی جدید موسسه (دانشگاه) فناوری ماساچوست پیش بینی می کند که پویش مکث سازمان ملل متحد از سرعت انتشار اطلاعات نادرست مرگبار و کشنده می کاهد

UNIC_LOGO

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد

UNIC

نهادهای ملل متحد درگیر در این ابتکار

UNIC
مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد

آرمان‌های توسعه پایداری که با انجام این طرح به دنبال دست‌یابی به آن‌ها هستیم